Airsoft? Šta je to? Airsoft svoje korene vuče iz Japana gde se razvio kao zabavna timska igra. Svoj procvat je doživeo u SAD-u gde je, uz paintball, postao vrlo popularna timska igra zbog svoje realističnosti, sigurnosti i pristupačnosti. Airsoft “oružja” su verne replike realnih oružja, jednaka su po dimenzijama, detaljima i skoro iste težine. Bit samog mehanizma airsoft opreme je da malom količinom vazduha izbacuje plastičnu kuglicu (BB – mnogo manje opasna od uobičajenih vazdušnih pušaka). Maksimalna snaga airsoft oružja je 0,08 Joula pa do 1 Joula. Sama brzina ispaljivanja kuglice iznosi od 200-300 fps (feets per second) Danas proizvođači airsoft opreme nude replike gotovo svih poznatih pušaka i pištolja (a mogu se naci i poznatije verzije SF opreme iz filmova). Replike se mogu nadograditi dodatnom opremom kao što su optike, nišani, laseri, lampe…. Većina airsoft pušaka ima mogućnost rafalnog pucanja, sa brzinom ispaljivanja od 600-1200 kuglica u minuti(to je 20-ak po sekundi!!) Airsoft je kao aktivnost najprepoznatljiviji upravo zbog realizma svojih replika. To je razlog zbog kojeg ga koriste vojske i policije mnogih zemalja sveta pri svojim treninzima i usavršavanjima, a običnim igračima pruža delić toga sveta. Za zaštitu pri igranju obavezne su zaštitne naočare ili maska preko celoga lica. Sve igre i scenariji koji se koriste u paintball-u pogodni su i za airsoft. Vlada mišljenje da se airsoft igra isključivo na šumskim terenima, ali pogodni su svi tereni, od otvorenog mil-sima do bliske borbe po građevinama.
Šta mi treba za početak? Puška(ili pištolj), baterija, punjač za bateriju, municija i ZAŠTITNE NAOČARE!
Kakvi su tipovi borbe? Postoje dve osnovne podele po vrsti borbe: “Mil-sim”(Military Simulation) naglasak stavlja na realnost borbe. Često sa više igrača na većim terenima. Ovde dolazi do izražaja uvežbanost ekipe i individualaca. To je vjerojatno najbliže realnoj borbi što je moguće doći bez žrtvovanja sigurnosti. Suprotnost ovom tipu igranja je “arkadni stil”, koji naglasak stavlja na samom pucanju. Većinom je za manje igrača i na malim terenima.
Da li je airsoft opasan? U rukama neozbiljnih ljudi, može biti. Većina povreda što su se dogodile(sve lakše povrede!) su većinom bili rezultati padova i slično. Sam BB nema dovoljno snage da povredi(osim naravno u nezaštićeno oko, ili u usta i uho iz iz neposredne blizine). Dovoljno je reći da su energije koje metak razvija u prosjeku 1J. Neki su zvali airsoft “pain-ball” što je pogrešno, jer svako ko je ikada dobio pogodak paintball kuglom u glavu zna o čemu pričam. U airsoftu je taj efekt bola dosta bitan, jer je jedini način da protivniku date do znanja da je pogođen. Najveća opasnost u airsoftu(kao uostalom i u bilo čemu što ima veze sa oružjem bilo kakve vrste) je neodgovornost. AIRSOFT ORUŽJE SE MORA TRETIRATI KAO DA JE PRAVO!!
Kako zapravo radi airsoft puška? Mnogi pitaju jeli to vazdušna puška, a odgovor je da i ne. Dakle, baterija daje napon elektro-motoru koji nategne oprugu koja onda izbaci kuglicu vazduhom. Sve električne replike imaju mogučnost automatskog pucanja i to vrlo impresivnog(preko 10 kuglica u sekundi!). Postoje još i replike snajpera na kojima se opruga ručno napinje(realnim natezanjem zatvarača).
Unutrašnjost pušaka nazivamo „gearbox“. Gearbox je metalni kostur u kojem se nalaze zupčanici, opruga i ostalo. Postoji više vrsta gearboxova, pa nisu svi kompatibilni. Logično je da recimo m4 i m14 imaju različitu unutrašnjost, jel se prvenstveno razlikuju po izgledu, pa bi bilo nemoguće
Unutrašnjost pušaka je zamišljena tako da ima „zero user intervention“, tako da se ne treba zamarati sa otvaranjem/podmazivanjem/čačkanjem po unutrašnjosti. (koje treba prepustiti stručnim osobama! Iako je reč o metalnim delovima stvorenim da izdrže svašta, nesposobnog korisnika ne podnose jako dobro. Ovo nije uvreda, svi smo mi napravili neku štetu na svojim puškama pa govorimo (bar ja) iz iskustva. Opruga nam određuje brzinu kojom će se ispucavati BB. Prosečna brzina je 320 fps-a (feets per second, odnosno cca. 90 m/s). Tako dobijemo da airsoft mp5 i m16 (koji u stvarnom životu imaju različitu municiju) imaju gotovo jednake performanse. M16 ima dužu cev od mp5, te će tako biti nešto precizniji na većim daljinama, ali razlike nisu toliko velike kao kod pravih pušaka. Idemo sad na spoljašnji dizajn. Neću se puno mešati u ukuse, jer svako ima neki lični ukus. Ja ću se više zadržati na funkcionalnosti. Moramo znati da u svaku pušku moramo staviti i bateriju. U neke puške baterija ide u prednji rukohvat(mp5 sa izvlačivim kundakom, g36, m4…). Taj način dopušta da kundaci budu preklopni/izvlačivi pa tako povećava praktičnost oružja. Mana je što je prostor za baterije manji, pa tako možemo staviti manje baterije nego recimo u kundak(m16, ak47…) gde ima daleko više prostora. Koliki je domet airsoft puške? Naravno, zavisi od bezbroj faktora(sama puška i njena brzina, municija, vetar, dužina cevi…), ali ja ću pokušati da opišem pucanje u „savršenim uslovima“, dakle streljana i meta ljudske veličine. Naravno, uz to ide i da je puška ispravna sa dobro podešenim hop-up-om. Recimo da možete pogađati čoveka u prsa sa 30-ak metara, dok bi krajnji domet bio oko 50-60m. Snajperske puške imaju nešto veći domet(jednostavniji mehanizam znači veću snagu, a većinom imaju dužu cev). Neki od učestalih pojmova: BB – plastične kuglice koje ispaljuju airsoft replike, 6mm. AEG – Automatic Electric Gun je najraširenija airsoft replika u kojoj baterija pokreće električni motor koji izbacuje kuglice. SPRINGER – Airsoft replike koje za izbacivanje kuglica koriste oprugu koja se nateže ručno za svaku kuglicu. GBB – Gas Blow Back je oznaka za gasne replike koje za pogon koriste plin(gas) NBB – Non Blow Back, plinske(gasne) replike kao i GBB ali im zatvarač nije pokretan nego je fiksni. MIL-SIM – tip igranja koji preferira “realnost”. Često ga odlikuje veći broj igrača i veći tereni. ARKADNI STIL – suprotno MIL-SIM-u, arkadni stil preferira manje borbe, često sa manje igrača na manjem terenu.